E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Apple ve Microsoft’un Bitmeyen Savaşında Rakamlara Göre Galip Kim?

Bu rekabet hiç bitmeyecek gibi görünüyor. Microsoft 1970 yıllarından bugünlere gelen bir işletim sistemidir. Apple ise ondan bir sene sonra ortaya çıkmış ve kıyasıya rekabet başlamıştır.Bu rekabet anlayışı iki firma arasında hiç bir zaman değişmemiş bazı barış antlaşmalarına yeltenselerde hep başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Bunun en basit örneği 1985 de yapılan anlaşmadır. Apple 1988 yılından bu anlaşmayı ihlal ettiğini söyleyerek Wicrosoft’a dava açmıştır. Bu sava tam olarak 4 yıl sürmüş ve bu sürecin sonunda davanın kaybedilmesi Apple için adeta bir dönüm noktası olmuştur. Bu rekabet günümüze yaklaştıkça iyice kızışmış sadece işletim sisteminde yarışan firmalar günümüzde bir çok alanda kıyasıya savaşa girmiş görünüyorlar. Şuan bakıldığında bilgisayar oyunları, medya oynatıcıları, grafikler, eklentiler, mobil işletim sistemleri, müzik servisleri, mobil reklamcılık ve IP gibi bir çok alana yayılarak her alanda karşı karşıya gelmek durumunda kalmışlardır. Biz tüketicilerin de işine geldiğini net olarak görebiliyoruz. Rekabetin gerekliliği olarak sürekli yeniliğe adım atmak zorunda kalan firmalar sayesinde biz tüketicilerin zaman geçtikçe işlerini kolaylaştırmak için her iki taraftan da büyük adımlar atılmaktadır.

Peki Galip Kim?

Yıllarda 2011 ve sonrasına gelindiğinde gün geçtikçe Microsoft’un sonuna geldiğimizi söylemek yanlış bir çıkarım olmayacaktır. Verilere bakıldığında çok yakın zamanda kıyasıya savaşın sonuna geleceğimiz açık ara rakamlarla ispatlanmaktadır. Araştırmalara bakıldığında 2011 verilerinde İnternet Tarayıcısı olarak tercih edilen firmanın Apple Safari olduğunu görüyoruz. %48’e %5’le net bir şekilde öne geçtiği görülmektedir. Günümüzde en çok kullanılan akıllı telefon işletim sisteminde ise İOS %27’ye %10 pazar payı farkıyla öne geçmektedir. MP3’de ise Apple %76’lık payla açık ara öne geçmektedir, bu pazarda ise Microsoft’un komik denebilecek kadar az bir paya sahip olduğu gözlerden kaçmamaktadır. MP3’deki pazar yeri sadece ve sadece %1’lik bir orana sahip olması hızla bitişini göstermektedir.

Apple Açık Ara Önde!

2017’li tarihlere gelindiğinde bu bitişi daha net gördüğümüz yadsınamaz bir gerçektir. Apple bu yıl ve önümüzde ki yıllar cihaz satışında bir patlama yaşayacağını bize göstermektedir 2016’da cihaz satışlarını hemen hemen berabere bitiren firmalar 2017 yılında 18 Milyona çıkararak önümüzde ki yıl bu satışın 28 Milyonları göreceğinin mesajını vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir