App Store Optimizasyonu (ASO) için Optimize Edilmesi Gereken 5 Metrik

ds-damat

Mobil cihazların kullanımının artmasıyla, mobil uygulama sayılarında da gözle görülür bir yükseliş meydana geldi. Bu yükseliş sırasında, doğal olarak rekabetin artmasıyla kimi uygulamalar daha popüler hale gelirken, kimi uygulamalar ise kayıplara karıştı.

2016’nın eylül ayı itibariyle App Store’da bulunan uygulama sayısı 2.2 milyonu, Google Play’de bulunan uygulama sayısı ise 2.4 milyonu geçmiş durumdaydı. Dolayısıyla bu sayıların ve rekabetin gitgide arttığı uygulama marketlerinde, diğer uygulamaların ve rakiplerin önüne geçmek adına ASO(App Store Optimizasyonu) zorunlu hale geliyor.

ASO, uygulama marketlerinde yer alan uygulamaların, belirli anahtar kelimelerde organik olarak üst sıralara çıkmasını sağlamak amacıyla yapılan optimizasyon çalışmalarıdır. SEO’dan farkı ise, bu çalışmaların yalnızca app sayfası özelinde yapılan içerik ve link inşası optimizasyonlarıyla kısıtlı kalmasıdır.

Bu yazıda, marketlerde uygulama yayınlayacak olan her kişi ve markanın göz önünde bulundurması gerektiğini düşündüğüm, ASO’yu etkileyen önemli faktörlerden bahsedeceğim.

ASO’da başarılı olmak için optimize edilmesi gereken 5 metrik;

1- Video – Resim Optimizasyonu

Uygulama marketinde yer alan resimler, kolay ilgi çekecek ve insanları indirmeye teşvik edecek şekilde düzenlenmeli. Resimlerin üzerinde açıklayıcı bilgiler yer alması kullanıcıları her zaman harekete geçirir. Bunlara ek olarak, uygulamanın bir tanıtım videosuyla desteklenmesi de avantaj sağlayacaktır.

resimli-optimizasyon

2- Açıklama Metni

Uygulama detayı sayfasında yer alacak açıklama, uygulamaya özel anahtar kelimeler kullanılarak SEO odaklı olarak düzenlenmeli. SEO odaklı üretilen içerik, hedeflenmek istenen anahtar kelimelerle birlikte değişik varyasyonlarda kullanılabilir. Bununla beraber anahtar kelimenin kullanım yoğunluğunun aşırı olması da dezavantaj sağlayacağından, kullanım oranını iyi belirlemek gerekir.

3- Yorum ve Oylama

Uygulama ile ilgili olumlu yorum ve oylama almak için mutlaka uygulama testlerinin çok iyi yapılması gerekiyor. Zira kullanıma hazır olmayan bir uygulamayı yayına aldığınızda, beklenmedik olumsuz yorumlar ve oylamalar ile karşılaşabilirsiniz. Bu durum indirme sayısını ve anahtar kelime sıralamasını negatif etkileyecektir. Ayrıca yorum yapan kişilerin, anahtar kelimeleri kullanarak detaylı bir şekilde yorum yazması da, ASO’yu pozitif etkiler.

app-store-yorum

4- Organik Backlink       

Uygulama linklerinin; insanlar arasında, sosyal medyada veya farklı web-sitelerinde paylaşılması, organik backlink değeri yaratır. Bu linkler ile sağlanacak her türlü etkileşim, uygulamanın belirli anahtar kelimelerde üst sıralarda çıkmasını sağlayacaktır.

appstore-backlink

5- Uygulama Başlığı

Uygulamanın en can alıcı noktası, başlığı olacaktır. Marka isminin yanında karakter sınırını geçmeyen, en önemli anahtar kelimeleri içeren bir slogan yazılması da, ASO’ya pozitif anlamda katkı sağlar. Uygulama markete eklenirken, başlıkta kullanılacak marka yapısına uygun, konuyla ilgili anahtar kelimeler de sıralamada avantaj yaratacaktır.

uygulama-basligi

App Store Optimizasyonu (ASO) için Optimize Edilmesi Gereken 5 Metrik adlı makale Brands&Clicks Kurucu Ortağı Yılmaz Mercan tarafından yazılmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir