Akbank’tan Yükselen Trend: Kitle Oluşturucu

damattween

Akbank uzun yıllardır banka kategorisi sıralamasında listenin en başından bizleri selamlıyor. Yeniliklerine hız kesmeden devam eden Akbank, kişisel kredilerin kullanımını arttırmak ve birim satış fiyatını düşürmek için “Kitle Oluşturucu(Audience Builder)” kullanmaya başladı.

Akbank ailesine Kitle Oluşturucu nasıl bir fayda sağlıyor? Gelin birlikte Oktay Kalem’in ve Tolga Kuzdere’nin Adjust.com’a verdikleri röportaja bir göz atalım:

Akbank Dijital Pazarlama ve Satış Müdürü Oktay Kalem farklı finansal geçmişlere yani farklı kredi puanlarına ve finansal duruma sahip kişileri Kitle Oluşturucu sayesinde daha iyi anlayıp ilgilendiklerini ve onlara reklamlar aracılığıyla kişiselleştirilmiş deneyimler sunduklarını açıklıyor.

Akbank Performans Pazarlama Lideri Tolga Kuzdere ise Kitle Oluşturucu’nun ilk benimseyenlerinden biri olarak, mobil cihazlarda sundukları ürünlerin performans pazarlamacılığını optimize etmelerinde onlara yardımcı olduğuna değiniyor.

Performans kanallarını, özellikle sürekli kullandıkları kanallardan biri olan Facebook’u ölçmenin bir yolunun bulmaları gerektiğini, hiçbir veri geçmişi veya bölüm olmadığı için geniş bir kitle listesi olmadığını ancak bu dönüşüm sayesinde inanılmaz bir kullanıcı deneyimi elde ettiklerini söylüyor. Çünkü CRM ciddi bir kurulum ve şu anki mobil uygulamanın diğer Akbank ürünlerinden ayrı kara kutu misali olsun istemediklerini ve bu çevrimiçi banka ve fiziksel banka şubeleri arasındaki ilişkiyi gerekli kıldığı gibi tüm reklam kanallarının mobilin ötesindeki etkisinin anlaşılmasını ve sundukları ürünlerin büyümesini sağlamak için verileri kullanmanın gerekli olduğunu da ekliyor.

“Kitle Oluşturucu, bizim için bir oyun değiştirici olmuştur. Daha fazla müşteri kazandık, satışlarımız arttı ve maliyetlerimiz azaldı. Banka tarihinde ilk kez, fiziksel dallardan daha iyi performans sergiliyoruz. Bunun büyük bir sonuç olduğunu söyleyebilirim. “

Serhat Yıldırım

Akbank Dijital Bankacılık Bölümü Başkanı

Ayrıca Tolga Kuzdere Kitle Oluşturucu’nun kendilerine ilave bir bölüm katmanı sağladığını, dönüşüm hunisinin her aşamasını ölçtükleri için, bir başvuru sürecinin ortasında olan kullanıcıları hedeflemediklerinden emin olmak istediklerini söyledi. Kitle Oluşturucu’nun bu tür bir bölümlemeyi gerçekten kolaylaştırdığından bahsediyor: ”Bir liste indirip kredi kullanıcılarının içinden en güvenilir kullanıcıları belirlemek için CRM sistemimizi çapraz kontrol etmek için kullanacağız. Ardından, yeniden hedefleme kampanyalarımız başlatmak için bunu doğrudan Facebook’a yükleyeceğiz. Şimdilik, sonuçlar inanılmaz, başvuruların başarı oranını yüzde 10’dan yüzde 30’a yükselttik!

NOT: Bu haberi Selin Pektaş ve Özge Gündüz hazırlamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir