Getir’den Disleksi Farkındalığına Davet


   Gıdadan kişisel bakıma, elektronikten ev temizliğine kadar yüzlerce ürünü 7/24 tüketicilerle buluşturan online market uygulaması Getir, Disleksi hastalığına farkındalık yaratmak için ürünlerin adını değiştirerek yeni bir sosyal sorumluluk çalışmasına imza attı.
   Her yıl Kasım ayının ilk haftası harfleri okuma ve öğrenme güçlüğü çeken çocuklar için “Disleksi Farkındalık Haftası” kapsamında çeşitli çalışmalar hayata geçiriliyor. Bu çalışmalarda Disleksi’nin toplumda bilinenin aksine bir “hastalık” olmadığı ve bir tür “öğrenme bozukluğu” olduğu uzmanlarca dile getiriliyor.
   Okul çağındaki çocukların konuşmada zorluk çekmesi, yönleri ve zamanı karıştırması, büyük-küçük ayrımı yapamaması ve harfleri tanıyamaması gibi çeşitli öğrenme bozuklukları, Disleksi’nin en önemli belirtileri arasında yer alıyor. Uzmanlara göre Disleksi, toplumun büyük bir kısmı tarafından zihinsel bir yetersizlik ya da zeka geriliği olarak algılanıyor. Oysa özel eğitim desteği ve doğru yaklaşımlar ile bu öğrenme zorluğu aşılabiliyor. Son yapılan araştırmalarda ise, dünyada da her 20 çocuktan 1’inde Disleksi görülüyor.
   BiTaksi kurucusu Nazım Salur’un yıllar önce hayata geçirdiği, kullanıcılarına 7/24 online market hizmeti veren Getir uygulaması, geçtiğimiz haftalarda Disleksi’ye farkındalık yaratmak için harekete geçti.
Gündemdeki gelişmeleri yakından takip eden, özellikle özel günleri atlamamaya özen gösteren marka, uygulamada yer alan kategorilerin ve ürünlerin isimlerini değiştirdi. Bir hafta boyunca sipariş vermek için
uygulamaya giren yüzlerce kullanıcı kategori ve ürün isimlerini okumakta güçlük çekti. Getir, kullanıcılarını dünyaya diyalektik bireylerin gözünden bakmaya ve yaşadıkları zorlukları deneyimlemeye davet etti.
   Getir ve Disleksi Vakfı’nın ortaklaşa hayata geçirdiği bu özel proje kapsamında, bir gün boyunca sipariş veren kullanıcılardan alınan getirme ücretleri, öğrenme güçlüğü çeken çocukların eğitim masrafları için vakfa bağışlandı.
   Uygulama, geçtiğimiz Ekim ayında, Dünya Hayvanları Koruma Günü’ne özel mama gönder butonu ile de hayvan maması sipariş eden tüm kullanıcıları için barınaklara mama bağışı yapmış, yaklaşık 100 bin hayvanın karnını doyurmuştu.
   Sosyal sorumluluk yönlü bu çalışmaları ile Getir uygulaması kalpleri kazanmaya devam edeceğe benziyor.
Zeliha Şit
2011 yılında, Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü'nü kazandı. Lisans eğitimi sırasında, Anadolu Üniversitesi (AÖF) Marka İletişimi bölümünü tamamlayarak 2016 yılında çift diploma ile mezun oldu. Aynı yıl Ege Üniversitesi Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı'nda yüksek lisansa başladı. Öğrencilik yıllarında Ege Üniversitesi PRatik Halkla İlişkiler Topluluğu'nda genel sekreterlik ve başkan yardımcılığı görevlerinde yer aldı. Sivil Toplum Kuruluşları'nın toplum faydasını gözeten, önemli kuruluşlar olduğunu düşünerek ''Let's Do it Akdeniz'' Projesi'nin iletişim takımında yer alarak aynı dönem Konak Belediyesi'nde öğrencilere gönüllü İngilizce dersleri verdi. Boyner Büyük Mağazacılık A.Ş'nin, Ege Üniversitesi Marka Elçiliği görevini yürüterek, Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde düzenlenen önemli etkinliklerin gönüllü olarak yer aldı. Aynı dönemlerde Türkiye Halkla İlişkiler Derneği ( TÜHİD) tarafından düzenlenen 13.Altın Pusula Ödülü ve Hayal Edin Gerçekleştirelim yarışması ‘’Beni Geri Döndür’’ projesi ile 2 ayrı ödülün sahibi oldu. Pegasus Hava Yolları Misafir İlişkileri ve Kredi Kayıt Bürosu Stratejik Planlama ve Kurumsal İletişim Departmanları'nda stajlar yaptı. Denge Koleji, The English Academy gibi firmalarda da yarı zamanlı olarak çalıştı. Mezun olduktan sonra Keel Billed Interactive'de ve Brandistanbul İletişim Danışmanlığı'nda çalıştı. Şu an GoodWorks İletişim Danışmanlığı'nda temsilcisi olduğu markaların iletişim çalışmalarını yürütmekte, çeşitli platformlarda pazarlama iletişimi, halkla ilişkiler ve dijital üzerine yazılar yazmaktadır.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Getir’den Disleksi Farkındalığına Davet

log in

reset password

Back to
log in
x
Bizi beğendiniz mi ?Her gün muhteşem yazıları okumak için beğenin.