Affiliate Marketing Nedir ve Neden Önemlidir?

Modern hayatın gelişmesiyle birlikte ortaya çıkan ihtiyaçların karşılanması, kendi içerisinde doğal ve organik bir şekilde yeni pazarlama kavramlarının ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bu kavramlar genellikle belirli ihtiyaçların karşılanmasına yönelik çalışmaların sonuçlarıdır ve son derece yükselişte olan bir trend grubudur. İnsanların teknolojiyi etkin kullanması, dünyanın daha global bir hale gelmesi ve ürünlere kolay ve ucuz yoldan ulaşılabilirliğin artması ile birlikte Affiliate Marketing kavramı ortaya çıkmıştır. Peki, Affiliate Marketing nedir?

Affiliate Marketing Nedir?

Türkçeye “satış ortaklığı” olarak çevrilen bu kavram, öncesinde kendi kendine oluşmuş ve daha sonrasında bir isme kavuşmuştur. En basit haliyle satış ortaklığı, adından da anlaşılacağı gibi satış yapan diğer kişiler üzerinden gelir elde etmek ve bu satışlara ortak olmak üzerine kurulu bir sistemdir. Bu sisteme verilebilecek en güzel örnekler HepsiBurada, GittiGidiyor, N11, AliExpress gibi sitelerdir. Bilindiği üzere bu siteler üzerinde birbirinden bağımsız birçok farklı kullanıcı bulunmaktadır. Bu kullanıcıların bir kısmı satıcı, diğer kısmı ile alıcılardan oluşmaktadır. İstisnasız olarak bu konseptteki bütün web sayfalarında ana kazanç noktası komisyondur. Alıcı ve satıcının güvenli bir şekilde bir araya gelerek, hızlı bir şekilde alışveriş yapabilme hizmetinin karşılığında web sayfası komisyon üzerinden kazanç sağlar.

Affiliate Marketing Neden Önemlidir?

Satış ortaklığı sisteminin bu kadar önem kazanmasının en önemli sebebi, tüketiciler tarafından talep görmesidir. Günümüzde tüketiciler; hızlı, güvenli ve kolay bir şekilde alışveriş yapmak istemektedirler. Bu şekilde oluşturulan satış ortaklığı sayfaları da bu üç unsuru başarılı bir şekilde karşılayabilirler. Bu sayede tüketicilerin talebi gün geçtikçe artar ve satıcılar da bu durumu kabullenerek bu web sayfalarına komisyon ödemeye razı olurlar.

Affiliate Marketing’in Riskleri Nelerdir?

Satış ortaklığında en büyük risk, başarılı ve verimli bir şekilde çalışma sürdürmenin, güven ortamını “gerçekten” sağlayabilmenin zor bir iş olmasıdır. Bu şartlar sağlanmadığında ise başarı ihtimali oldukça zayıftır. Bu nedenle ciddi yatırım isteyen bir sektördür ve profesyonel bir şekilde yapılması gerekir.

İkinci bir risk ise satış ortaklığı üzerinden para kazanmak isteyen kişi ve işletmelerin sayısının son derece fazla olmasıdır. Bu durum rekabeti arttırır ve maliyetleri yükseltir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir