E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

7 Madde de Sosyal Medya Hataları

7 Madde de Sosyal Medya Hataları

Fazla Hashtag Kullanımı: Daha fazla etkileşim sağlayacağı düşünülerek kullanılan gereksiz tagler kullanıcıları rahatsız ediyor. Ayrıca birbiriyle alakası olmayan tagleri kullananlarda var. En büyük hatanın bu olduğu düşünülüyor. Doğru etkileşim için yapılması gereken, içeriğe uygun ve gerektiği kadar tag kullanılması gerektiğini belirtmemiz de fayda var.instagram-fazla-hashtag-kullanimiOtomatik DM’ler : Ne yazık ki hala kullananlar var. Robot olmaktan kaçının. İnsanlar artık kişiye özel olan mesajlardan hoşlanıyor.  Otomatik olduğunda insanlar bu mesajları okumuyor hatta marka veya ilgili kuruma antipati uyandırıyor.

Bütün Mecraları Bir Görmek : Her mecra birbirinden farklı kullanım amacı taşır. Birbiriyle karıştırılmamalıdır. Örneğin Twitter’da fazla fotoğraf paylaşırken İnstagram’da metin içerikli görseller paylaşmak kullanım amacına aykırı olabilir. İlgili paylaşımların trafiği düşer.

sosyal-medya-uygulamaları

Çok Sık Veya Çok Az Gönderi : Birbirine çok zıt olarak görünse de sosyal medya ikisini de hatalı buluyor. Çok az paylaşım markanızın bilinirliğini unutturabilir. Çok sık paylaşım da takibi zor olacağından ve takipçiyi sıkacağından olumsuz geri dönüşüm hatta spam muamelesiyle karşı karşıya bırakabilir. Takipçileri iyi analiz etmek gönderileri ona uygun saatte ve ölçüsünde paylaşmak en olumlu sonucu verir. Çünkü takipçileri tanımazsak onlara ulaşmak mümkün olmaz.

Sahte Takipçi Satın Almak : Markanıza değer katan her zaman gerçek takipçilerinizdir. Fazla takipçi markanıza imaj sağlayacağı düşünülse de etkileşim sağlanmadığı zaman bu durum gerçek takipçilerinizde de olumsuz iz bırakacaktır. Etkileşim paylaşımlarınızın beğeni ve yorum sayısıdır. Bu oranın takipçi sayısıyla uyumlu olması gerekmektedir. Unutmamalıyız ki etkileşim sayımız edgerank puanımıza paraleldir.

Uzun Metin Kullanımı : Etkili içeriğin en iyi yolu az ve öz olmasından geçer. Sosyal medyada hepimiz binlerce içerik görüyoruz ve hepsinin okunmayacağını da biliyoruz. Bu durum göz önünde bulundurulduğunda markalar kısa ve öz içerikleriyle daha olumlu sonuç sağlar.

Özgün İçerik Kullanmamak : Başarılı içerik her zaman kendiniz olduğunuzu kullanıcıya hissettirmek ve kullanıcıyla aranızda ki sadakati oluşturmanızdan geçer. Özgün olmamakkullanıcı tarafından taklit olarak gözükür. Ne demiştik önemli olan güveni sağlamaktır.

1 yorum
  1. Merhabalar,

    İçerik çok güzel ve faydalı öncelikle onu belirteyim.

    Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir