E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 28 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

6 Adımda Mükemmel 360° Videolar Çekin

Youtube, Facebook ve Twitter gibi sosyal medya sitelerine de gelen 360 derece video oynatma özelliği ile popülerleşen bu içerikleri üretme seçeneklerini çoğaldı. 360 kameralar olmadan da IOS ve Android destekli uygulamalar ile 360 çekimleri yapılabiliyor ancak bugün 360 kamera ile daha iyi fotoğraf ve videolar nasıl elde edilir bundan bahsedeceğiz.
Kendi bütçenize uygun, kaliteli 360 kameranızı aldınız. İyi bir donanıma sahip olmak her zaman iyi fotoğraf ve videolar elde edilebileceği anlamına gelmiyor. İşte 360 çekimler yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar.

1.Yeterli Çekim Alanı Oluşturun

Genellikle 360 kameralar, sırt sırta vermiş iki kameradan oluşur. Balık gözü mercekleri tam kapsamlı görüş alanı sağlar, bu nedenle nesneler çok yakın olursa görüntüler bozulacaktır. Görüntünün daha gerçekçi olmasını sağlamak için kamera ile nesneler arasında en az birkaç metre mesafe oluşturduğunuzdan emin olun.

2.Kameranızı Merkezde Konumlandırın

Görüntünüz bir VR gözlüğüyle izlenecek, izleyicinin tüm açılara hakim olabilmesi için kamerayı bir insan gibi düşünerek her şeyin görülebileceği merkezi bir yere koyun.

3.Boşlukları Önemseyin

İki lensin görüntüleri küresel bir video oluşturmak için birbirine otomatik olarak eklenir, iki yarı kürenin buluştuğu yerde paralaks efekti devreye girer. Kamerayı bu birleşme yerlerinin çok göze batmayacak yerlere denk gelecek şekilde konumlandırın.

4. Eller Serbest

Bu aşamada artık ellerle tüm işiniz bitti. Eğer tripodun görüntüde yer almasını istemiyorsanız bir pan tilt kamera ayağına ihtiyacınız olacak veya monopod tercih edebilirsiniz.

5. Saklanın

Siz de çekim alanının bir parçasısınız eğer başrol oynadığınız bir video çekme niyetinde değilseniz saklanın. Tabii kameranız Bluetooth ile uzaktan kontrol edilebilirse ağaçlar ve çalılıklar önerimizdir.

6. Paylaşın

Youtube ve Facebook 360 video içeriklerinin izlendiği en popüler siteler. Yükleme yapmadan önce dosyaya meta verilerini eklemeniz gerekiyor. Yoksa video oynatıcı videolarınızın 360 derece olduğunu anlayamayacak ve videolarınız 2- D video olarak yüklenecektir onca emeğinizin boşa gitmesini istemezsiniz değil mi?

Bonus

Sizi günün yoğunluğundan kısa süre de olsa uzaklaştırıp okyanusun derinliklerine götürecek bu 360 derece video da bonusumuz. İyi seyirler.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir