301 yönlendirmesi

301 Yönlendirmesi Nedir?

ds-damat

301 yönlendirmesi nedir ‘i açıklarsak; arama motorlarına ve kullanıcılara erişilmek istenen sitenin kalıcı olarak başka bir projeye taşındığını söyleyen durum kodudur. Bahsedilen 301 yönlendirmesi sıkça 302 yönlendirmesi ile karıştırılmaktadır. Bu iki kodu birbirinden ayıran temel unsur 301 yönlendirmesinin verildiği sitenin kullanıma tamamen kapatılması ve başka bir adrese taşınmasıdır. 302 yönlendirme kodu ise geçicidir.

 

301 Yönlendirmesi Nedir Hayattan Örnekler

301 yönlendirmesini, evinizi taşındığınızda bunu bağlı bulunduğunuz beldeye bildirmeniz gereken adres değişikliği ibrazı olarak da düşünebilirsiniz. Tıpkı kargolarınızın eski adresinizden yeni adresinize taşınması gibi, sitenizin trafiği eski URLnizden yeni URLnize taşınır. Eski adresinize bu durum kodunu eklemezseniz ziyaretçileriniz sayfa bulunamadı yazısı ile karşı karşıya kalabilirler.

Sitenizde yapacağınız büyük çaplı değişiklikler arama motorları tarafından hoş karşılanmayabilir. Sitenizin puanı düşebilir, dahası arama sonuçlarında sizi oldukça gerilere taşıyabilir. Bu sebeple sitenizin içeriğini ve linklerini değiştirmek niyetinde iseniz başka bir proje ile yeni bir başlangıç yapmalısınız. 301 yönlendirmesiyle sitenizi başka bir adrese taşınmak, zararınızı en aza indirmede yardımcı olur.

301 yönlendirmesi

301 Yönlendirmesi Hangi Durumlarda, Nasıl Kullanılır?

-Eski sitenizde kullandığınız içerikler yeni sitenizde de bulunuyorsa, bu durum kodunu kullanmak doğru seçim olacaktır. Aksi takdirde içeriğiniz Google tarafından kopya olarak görülebilir. Yani orijinal içeriğinizin sadece bir adreste bulunması gerekmektedir.

-Bu durumda eski adresinizi devre dışı bırakma en kolay şekilde Google Web Master Tools yardımı ile yapılabilir.

-Web sitenizi iki farklı şekilde indeksleyebilirsiniz;

http://(alan adı).com

http://www.(alan adı).com

-Sitenizin hangi isimle var olmasını istiyorsanız, onu seçmelisiniz. Dışarda kalan alan adına ise 301 yönlendirmesi vermelisiniz.

http://www.(alan adı).com 301

-SSL Güvenlik Sertifikası kullanıyorsanız (http) ile başlayan alan adınızı (https) alan adı URLsine 301 ile yönlendirmeniz gerekmektedir.

-Wordpress tabanlı bir siteye sahipseniz bazı eklentiler yardımıyla adresinizi kolayca taşıyabilmeniz mümkündür.

İşlemlerinizi tamamladıktan sonra her URL’nin istenilen sayfaya gittiğinden emin olmak için mutlaka kontrollerinizi yapın. Sayfalara 302 kodu vermediğinizden emin olun. İçeriklerinizin orijinal olmasına özen gösterin. En çok trafik alan site sizin siteniz olsun 😊

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir