23-27 Mayıs Tarihinde Düzenlenecek Pazarlama Türkiye Zirvesi "Metaverse" Etkinliğine Ücretsiz Katılmak İçin Tıklayın

21. Yüzyılın En Güçlü Silahı : Reklamlar

Teknolojinin hızla ilerlemesi ve küreselleşmenin kendini iyice belli etmesi sonucunda markaların pazardaki rekabeti günümüzde hayli artmış durumdadır. Küreselleşmenin etkisiyle birlikte Çin’deki bir firmanın ürünü çok rahat bir şekilde Türkiye pazarında yer alabilmektedir. Markaların arasındaki bu rekabet ortamı zamanla kendi içerisinde dinamikleri yaratmıştır. Her bir marka kendi ürününü tüketiciye ya da tüketici olma potansiyeli taşıyan kişilere en iyi şekilde pazarlama ve tanıtma ihtiyacı hissetmiştir. Günümüzde markaların pazarlama stratejilerinin merkezinde reklamlar yer alır. Peki reklam nedir?

Reklam, bir ürünü geniş kitlelere tanıtmak, beğenilmek ve o ürününün geniş kitlelerce talep edilmesini sağlamak amacıyla söz, yazı,görsel vb. her türlü araçla ürünü pazarda hitap ettiği tüketicilere tanıtma çabasıdır. pazarlama ve reklam ilişkisi göründüğünden çok daha fazla önemlidir. Günümüzde bir çok marka pazarlama stratejilerinin merkezine reklamı koyuyor. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte markalar artık her türlü alanda reklam verebiliyor. Birçok ürünün reklamının yapılabileceği telefon, internet, gazete, broşür vb. yüzlerce kaynak milyonlarca insan hitap etmesi reklamın önemini bir kez daha gözler önüne serdi. Markların kaliteli reklam hazırlamasına bağlı olarak ürünlerinin milyonlarca Türk lirası ciro elde etmesi mümkündür. Reklam, markaların pazarlara açıldıkları pencereleridir. Dönemlere bağlı olarak bir ülkede yapılan reklam çeşitleri ve reklamın yayınlandığı yerler farklılık göstermektedir. Bir zamanlar gazetede yayınlanan kiralık ev reklamları artık gazetelerin yanında sosyal medya siteleri üzerinden de yayınlabilmektedir. Gazetelerde dikkat çekmeyen bir çok reklam günümüzde televizyon dizilerinde aralara serpiştirilerek çok daha büyük kitlelere hitap edebilmektedir. Yıllar geçtikçe reklamcılık sektöründe dalgalanmalar meydana gelse de bu sektör varlığını her daim sağlam temeller üzerinde göstermiştir.

2000’li Yıllar Sonrasında Türkiye Pazarında Reklamın Rolü

Yeni bir milenyuma girilmesiyle birlikte Türkiye’de de reklamcılık anlayışı değişti. 2000’li yıllara girerken ilk değişim televizyon üzerinden yayınlanan reklamlarda gerçekleşti. TRT tek reklam kaynağı olmaktan çıktı ve bir çok bağımsız televizyon kanalı reklam alanında da rekabet eder hale geldi. Bu olay Türkiye’de reklamcılığın kaderini değiştirdi. Markalar televizyon kanallarının reytinglerine göre reklamlarına bütçe ayırmaya başladı. Türkiye’de nüfusun hızla artmaya başlaması, bireylerin ekonomik refah seviyesinin yükselmesi ve kadınlarında iş hayatına girmesiyle birlikte geleneksel harcama anlayışı değişti. bu değişimle birlikte bireylerin harcama ihtiyaçlarının ne olduğunu reklamlar daha fazla yönlenir hale geldi. Özellikle hazır ve donmuş gıda tüketimine, beyaz eşya satın almaya, fast food restoranlarına talep arttırıcı, ithal malları satın almaya teşvik edici reklamlar Türkiye pazarında büyük derecede yer almaya başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir