E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 16 Mart Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

2019’da Sosyal Medya Pazarlama Trendleri

Sosyal medya dünyası her yıl beraberinde sosyal medya pazarlama trendleri ni de getirmektedir. 2018 Sosyal Medya kullanım raporunda %74 artışla yine Instagram en popüler platform olarak yerini almıştır. * Bu da kuşkusuz, pazarlamacıların odağını Instagram’a kaydırmasına neden oluyor. 2019’da sosyal medyada daha etkin olmak istiyorsanız, işte dikkat etmeniz gerekenler.

Sosyal Medya Pazarlama Trendleri

Sosyal Dinleme (izleme)

Sosyal dinleme ya da izleme, bir markanın ya da ilgili anahtar kelimenin web tarayıcı ya da sosyal medya platformlarında tarama eylemidir. Sosyal medya üzerinde etiketsiz paylaşılan ürünleri, ilgili anahtar kelimeleri, blog, forum veya çeşitli haber sitelerinde yer almakla birlikte birincil hedefi müşteri hizmetleri ve itibar yönetimine katkı sağlamaktadır. Etiketsiz paylaşılan bir fotoğraf ile etkileşim içine görmeniz, kullanıcıları memnun edecek ve değerli hissettirecektir.

Video İçerikler

Video içerikler her geçen yıl büyümeye devam ediyor. Bazı uzmanlara göre 2019 yılında video içerikler %80 oranına ulaşacak. Canlı video özelliği ile Youtube, Instagram ve Facebook’ta haberdar olmamızın nedenlerinden bir tanesi de bu olabilir.

Videolar ile markanın algılanan güvenilirliği ve alaka düzeyi de yükselme eğilimi gösterecektir. Kullanıcı deneyimi bazlı videolar, ürünün know-how videoları müşterinin yaşamını da kolaylaştıracağı için ilgi çekici olacaktır.

Mikro Influencerlar (Etkileyiciciler)

Son yıllarda mikro etkileyiciler, sosyal medya üzerinde etkin hale gelmiştir. Bu da youtuber, twitter fenomeni, Instagram yıldızı gibi kavramlarla kullanıcıları buluşturmuştur. Bir mikro etkileyici, bir TV reklamından daha etkili olabilmektedir. Bu etkileyiciler kendi nişlerinde uzman sayılmakla birlikte, bir çok kitlenin de ilgilendiği kişilerdir. Bu yüzden güvenilir ve ulaşılabilirlerdir.

Kişiselleştirme

Müşteriler gizlilik konusunda hassastır ve bilgi verme konusunda endişelidirler. Fakat booking.com, Netflix gibi firmalar; yapay zeka tabanlı bu kişiselleştirilmiş pazarlamayı tercih etmektedir. Örneğin Netflix’te ilgi alanınıza göre (daha önce izlediğiniz içeriklere göre)  filmin afiş tasarımı yine yapay zeka tarafından oluşturulmaktadır. Kaygılara rağmen kişiselleştirme, pazarlamacıların oluşturduğu kampanyaların başarısına destek vererek, performansı artıracağı öngörülmektedir.

Anlık Müdahale

Günümüzde kullanıcıların önem verdiği şeylerden bir tanesi de sorunlarının anında çözülmesi ya da buna gereken önemin verilmesidir. Evinizde bir yemek siparişi verdiğiniz zaman oluşan bir kriz ya da sorunda, müşteri hizmetleri ile görüşmek yerine hemen sosyal medyada paylaşma eğilimi içerisindeyiz.

Müşterileriniz 7/24 ürünlerinizi kullanmaya devam ederler dolayısıyla bu da “sosyal medya uyumaz” deyişini doğrular niteliktedir. Bundan dolayı yaşadığımız dünyada kimsenin beklemeye tahammülü olmadığını bilmeliyiz. Bu nedenle anlık yanıtlarla kriz yönetimi yapabilen firmalar müşteri deneyimi noktasında da öne çıkacaklardır. Son olarak, trendleri takip etmek başarıyı garantilememektedir. Bu trendler ülkeye, sektöre ve kullanıcıların özelliğine göre değişim gösterecektir.  Fakat şunu unutmamamız gerekir ki, müşteri deneyimini önde tutan ve memnuniyet odağında olan firmalar şüphesiz, 2019 yılında da bu stratejiden hareketle başarıyı elde edeceklerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir