E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

2019 Yılında Facebook’un Değiştireceği Algoritmalar

Facebook, 2018 başından bu yana yaptığı algoritma değişiklikleriyle, özellikle haber yayıncıları için olumsuz sayılabilecek yenilikler getirmişti. Haber kaynağı dediğimiz kişisel gündem akışının işleyişinde bir takım yeniliklere giden sosyal platform, artık daha eğlenceli ve daha bilinçlendirici olmayı amaçlıyor.

Yenilenen Facebook algoritması, haber kaynağında önceliği aile ve arkadaşların paylaşımlarına veriyor. Yani gün içinde Facebook ana sayfasını açan bir kullanıcı, ilk olarak yakın çevresinin gönderilerini görüyor. Bu durum, “Facebook’un şirketler için değil kişiler için haber akışı” politikasının bir ürünü. Facebook, özellikle son yıllarda kaybettiği kullanıcıları geri kazanmak için böyle bir atılım gerçekleştirdi.

Özellikle yayıncılar ve pazarlama firmaları için Facebook kişisel haber kaynağında ön plana çıkmanın artık çok net kuralları var. Şirket, Türkiye’de gerçekleştirdiği toplantıda bu kuralları yayıncılarla da paylaştı.

Facebook’ta rakiplerinize oranla bir adım öne çıkmak için;

  • Paylaşım sıklığına (İki gönderi arasında belli bir zaman aralığı olmalı, sayfanız için doğru zaman aralığını kendiniz bulmanız gerekiyor),
  • Sayfa ya da profil bilgilerinin eksiksiz olmasına,
  • Gönderideki etkileşimlerin miktarına (Özellikler kullanıcıların birbirlerine yaptıkları yorumlara),
  • Kullanıcıların sayfanızda geçirdiği süreyi artırmaya özen göstermeniz gerekiyor.

Facebook geliştiricileri, yanıltıcı içeriklere artık tahammül etmeyeceklerini ve bu tür içerikleri paylaşan sayfaların ciddi yaptırımlarla karşılaşacaklarını ısrarla vurguluyor. Ayrıca, Facebook butonlarının amacı dışında kullanımını da bitirme konusunda kararlılar. Yani, “Bu resmi beğendiysen gülme emojisini, diğerini beğendiysen beğeni emojisini tıkla” gibi gönderiler artık sayfanızın erişimini uzun vadede dibe çekebilecek.

Son dönemde ciddi şekilde ivme kazanan Facebook grupları, önümüzdeki dönemde etkinliğini artıracak. Facebook yetkilileri, sayfalara ait gruplar oluşturulmasının sayfa erişimine olumlu etki edeceğine dikkat çekiyor. Türkiye toplantısında da bu durum uzun uzun işlendi.

Facebook tarafında, yayıncılar için güzel haberler var. Videolardan paza kazanmak için gerekli alt yapı oluşturuldu ve testleri tamamlandı. 2019’un ilk yarısı bitmeden bu özellik Türkiye’de de aktif hale gelecek. Yani artık Youtube’da olduğu gibi video içeriklerinizden para kazanabileceksiniz. Telif konusunda da Youtube ile çok benzer bir politika izlenecek.

Instagram’ın popülerliğini önümüzdeki dönemde de sürdürmesi için bir takım yenilikler yapan Facebook, para kazanmayı Instagram’a da getirmeyi planlıyor. Ancak bunu Facebook gibi postlardan değil de ‘story’ adı verilen hikâyeler üzerinden gerçekleştirme planları mevcut. Örneğin; gün içinde 5 hikâye paylaşan bir yayıncı, para kazanma seçeneğini aktif ederse hikâyeleri arasında bir reklam oynatılacak.

Facebook geliştiricilerinin 2019 için beklentileri çok yüksek. Yapılacak yeniliklerle daha çok kullanıcıyı platforma çekmeyi amaçlıyorlar. Açıklanan ve geliştirilme aşamasında olan özelliklerle de bunu başarabilecek gibi duruyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir