2019 Ekonomik Beklenti Anketi Sonuçları Açıklandı.

damattween

2019 yılına ilişkin ülke ekonomisi ve hane halkı ekonomisine yönelik değerlendirme ve beklentilerin araştırıldığı “2019 Yılı Beklenti Anketi” çalışması sonuçlandı. İstatistik Atölyesi tarafından online olarak yapılan ankete Türkiye’nin farklı bölgelerinden 400 cevaplayıcı katılım göstermiştir. Araştırma kapsamında, 2019 yılı için ülke ekonomisi ve hane halkı ekonomisine yönelik beklenti ile birlikte kişilerin 2019 yılında tasarruf kapsamında kesintiye gitmeyi planladığı harcama kalemleri incelenmiştir.

Araştırma sonuçları incelendiğinde katılımcılar arasında, “Ülke ekonomisinin bugünlere göre daha kötüye gideceğini düşünüyorum” değerlendirmesini yapanların oranının %69 olduğu belirlenmiştir. Bununla birlikte hane halkı ekonomisine yönelik değerlendirme incelendiğinde ise her 10 katılımcıdan 7’si 2019 yılında giderlerini karşılamakta zorlanacağını ve 4’ü gelecekte harcamalarının bir kısmını daha önceki birikimlerinden karşılamak durumunda kalacağını düşünmektedir. Söz konusu durumların sosyo-demografik değişkenler bazında analiz edilmesi sonucunda kadınların erkeklere, 39 ve daha küçük yaştakilerin 50 ve daha büyük yaştakilere ve özel sektörde çalışanların (işçi, uzman, akademisyen vb.) kamu çalışanlarına göre daha karamsar oldukları görülmüştür.

2019 yılında tasarruf amaçlı kesintiye gidilecek harcama kalemleri incelendiğinde ilk sıralarda %72 oranla eğlence/etkinlik, %71 oranla seyahat/tatil ve yine %71 oranla kişinin kendisine ve eşine yönelik giyim vb. alışveriş giderlerinin olduğu görülmüştür. Harcama kalemleri arasında en az tasarrufa gidilecek olanlar ise çocuğa yönelik eğitim ve giyim vb. giderler ile sağlık giderleridir.

Yapılan araştırma sonuçları genel olarak incelendiğinde ülke ve hane halkı ekonomisine yönelik olumsuz bir havanın hakim olduğu ve kişilerin tasarruf öncelikli önlemler ile 2019 yılını atlatmayı bekledikleri belirlenmiştir. İşsizliğin yüksek olduğu ve iş garantisinin olmadığı özel sektörde ise karamsarlık, kamu çalışanlarına göre daha da yüksektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir