2018’nin Yeni Çalışma Trendleri

damattween

2018’nin Yeni Çalışma Trendleri

ManpoweGroup’un 2016 yılında yaptığı araştırmaya göre, Türkiye yetenek kıtlığında dünyanın ilk 5 inde yer alıyordu. Bunun en önemli nedenlerinden birinin doğru yetenekle, doğru şirketin, doğru platformda bir araya gelmemesinden kaynaklandığını toptalent.co açıklamıştı. Bir sonraki yılın stratejik tablolarında şirketler bu özellikleri dikkate almıştı.

2017 yılında ise Bitcoin dilimizden düşmedi, yapay zeka konuşmadığımız bir gün dahi olmadı. Yeteneklerimize yönlendirilirken dijitalleşme furyasından kendimizi çekemedik. Şimdi 2018 yılında ise yeni çalışma trendlerimiz neler, nasıl başarılı oluruz bunlardan bahsedeceğiz.

Toptalent.co’nun 2018 Yılı En İyi Yetenekleri Çekme Trendleri raporuna göre; özellikle Y kuşağı girişimcilik aşkıyla yanıp tutuşurken, şirketlerin tercih edilirliğinde; sunduğu teknolojik imkânlar, mesleki gelişim veya kariyer gelişim fırsatları, ofis ortamı ve tasarımı etkili oluyor. Yeni nesil yeteneklerin kendi çalışma saatlerini belirlemeyi tercih ettiğini aktaran toptalent.co, özellikle Y ve Z kuşağı gençlerin esnek çalışmaya oldukça önem verdiklerini ifade ediyor. Rapora göre yeni trendler şöyle:

1. Girişimcilik Yükseliyor!

Mark Zuckerberg, Jack Dorsey, Sergey Brin, Larry Page gibi hızla milyoner olan genç girişimciler, bizlerin başını döndürmeye devam ediyor. Böyle bir atmosferde çalışanları şirkette tutmak daha da zorlaştı. Bunun için şirketler, bünyesinde bulunan girişimcilere destek vermeye başladı. Girişimciliğe gelen en büyük destek Google Area120 ile hissedilmeye başlandı. Fikirleri olan şirket çalışanları, projeleri için günlük çalışmalarının %20 sini ayırabiliyor. Google Area120’nin öncü olduğu bu yenilikte 3M ve Intel’de bu yeniliği keşfetmeye başladı.

2. Teknoloji Dillerden Düşmüyor!

Teknoloji her geçen yıldan bu yıl daha da önem teşkil ediyor. 4000 çalışan ile gerçekleştirilen ‘’ Future Workforce’’ araştırmasına göre, katılımcıların %82’si teknolojinin iş yeri seçiminde önemli olduğunu ifade ederken %42’si ise iş yerindeki teknolojinin yetersiz olması sebebiyle işlerini bırakmak istediklerini belirtiyorlar. Bu gibi tipik çalışmalar ile çalışanlara yeterli donanım sağlanmadığı taktirde çalışan memnuniyeti had safhaya çıkıyor. Muhuttin abi devri kapandı, devir Berkcan yeni sürümü gördün mü devrine doğru yol alıyor.

3. Yetenek Şirketlere Kazandırmaya Devam Ediyor!

Mesleki ve kariyer gelişim fırsatları beyaz yakalıları ücretten daha çok cezbetmeyi başardı. Durum böyle olunca, çalışanların %40’ı işyerinden yeterli verim alamadığı düşüncesi ile ilk yılında işinden ayrılıyor. Yetenek takibi ve gelişimine uyan şirketlere girmek isteyen beyaz yakalılar her dakika yığılarak çoğalıyor.

4. Ofis Ortamı Yetenekleri Arıyor!

Nowa Style Group’un yaptığı araştırmaya göre, çalışanların %74.3’ü ofis ortamı ve tasarımının iş seçiminde önemli olduğunu belirtiyor. Yaşam şartlarında günün büyük bir bölümünü ofiste geçiren beyaz yakalılar, evlerindeki konforu işlerinde de arıyor.

5. Sosyal Medya İletişimde Çığır Açmaya Devam Ediyor!

IBM’nin global ölçekte yaptığı ‘’Smarter Workplace Institute’’ araştırmasına göre yeteneklerin %89’u iş arayışında aktif olarak sosyal medyayı kullanıyor. Özellikle sosyal medya bağımlısı olduğumuz son dönemlerde etiket ve konumlar ile şirkette yapılan etkinlikler, gelişim olanaklarından tutun varoluş sebebine kadar hepsine ulaşabiliyoruz. Sosyal medya şirketler için de artık değişilmez bir mecra haline geldi.

6. İş ile Özel Hayat Dengesi Sizin Elinizde!

Türk kültürü ülkemizde hala esintilerini koruyor. Hal böyle olunca şirketler de çalışanlarının hayatına önem vermeye başladı. İlkini Japon organizasyon yapısında karşılaştığımız bu durum, çalışanların çocuklarına sigorta yaptırıyor, burs desteği vererek çalışanı bireysel olarak değer katmak yerine ailesiyle birlikte değer verdiğini gösteriyor.

7. Esnek Çalışma vs Mobil Çalışma

Esnek ve mobil çalışma son birkaç yıldır beyaz yakalıların gözdesi durumunda. İş başvurusunda, ilk görüşmede aday bu soruyu sormayı ihmal etmiyor. Popüler olan bu çalışma koşulları 2020 yılına gelindiğinde %50’lik bir dilime sahip olması bekleniyor. Amazon, Facebook gibi çalışma saatleri sunan global şirketler yeni kuşağın ilgisini çekiyor. Y ve Z kuşağını elde tutmak isteyen şirketler esnek ve mobil çalışmaya daha çok yer vermesi gerekiyor.

 

Geleceğin mesleklerinde eliminize edilmeye çalışılan çalışma gruplarını engellemek ve genç yeteneklerle çalışmaya gönüllü şirketler için bu 7 önemli unsur 2018 yılında dileriz ışık tutar. Y ve Z kuşağının popülaritesinin bitcoin gibi hızla yükseldiği şu dönemlerde geleceğe ayak uydurmak dileğiyle.. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir