E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Sosyal Medya Pazarlaması 2018 Trendleri

Sosyal medya pazarlaması , gelecek tüm trendlerini bilmek çok havalı ve çok riskli olabilirdi. Elbette bir sosyal medya pazarlamacısı bu riski alıp, verileri toplayıp birkaç trendi belirleyebiliyor. Biz de kısa vadeli sayılabilecek, 2018’in sosyal medyasındaki 6 pazarlama trendini toparladık ve aşağıda inceledik;

1.) Daha fazla sohbet edin, ve sosyal medya pazarlamasında sıçrayın.

Bazen bir siteye girdiğinizde sitede beliren ve “size nasıl yardım edebilirim” diye soran bir pencere açılıyor. Soruyu soran bir insan değil; insanlarla etkileşime geçmek için planlanmış bir chatbot. Chatbotlar sosyal medya pazarlamasında etkinleşmeye başladılar ve neredeyse tüm gelecek onlar üzerinde şekillenebilecek durumda. İnsanlarla etkileşime geçen bir yapı, unutmayın ki sizin için bilgi de toplayabilir. Bu nedenle sosyal medya pazarlamasında sohbet bir baştacıdır.

2.) Sosyal medya pazarlaması ve geleceğine giriş 101: Daha fazla video çekin.

Video, sosyal medyanın yapıtaşlarından biri; bu nedenle video, iş dünyasının sosyal medyada geleceğini belirleyecek şeylerden biri olacak diyebiliriz. Amerika merkezli, çevrimiçi giyim şirketinin sahibi Matt Schroeder; “Bir dizi sosyal medya pazarlaması yapıyoruz, ancak en iyi verimi video pazarlamadan alıyoruz.”diyerek önemini vurgulamış. Hangi piyasada olursanız olun, genellikle çok fazla rakibiniz var ve tüketicinin dikkat süresi oldukça kısalmışken, tüketiciyi kazanmak için en etkili yolunuz da haliyle video oluyor.

3) Daha fazla orijinal içerik oluşturun.  

Arnof Fenn, işletmecilerin nicelik üzerinde kaliteye odaklanması gerektiğini savunuyor. Örneğin; bir blog sahibiyseniz, haftada 4 veya 5 adet kalitesiz, öylesine hazırlanmış içerikler yerine, 1 ya da 2 tane etkileyici içerikler hazırlamanız size daha çok insan kazandırabilir.

Ayrıca insanlar, reklamlardan daha çok çevrimiçi içeriğe güvenmekteler. Bu nedenle prim yapan orijinal içerikler sizi kat be kat yukarıya çekebilir. Eğer işletmeniz için içerik oluşturacak bir siteniz veya imkanınız yoksa, size bu imkanı sunabilecek platformlar ile işbirliğine gitmek bir seçeneğiniz olabilir.

 

4.) Gelecekte sosyal medyada var olmak için, arttırılmış gerçeklik ile gerçek olun.

Arttırılmış gerçeklik teknolojisi gitgide hayatımızı ele geçiren, hepimizin çok etkilendiği bir teknoloji türü. 2018 ve sonrasında da sosyal medya pazarlamasında gelecek vaadeden bir tür arttırılmış gerçeklik. Verizon için çalışan B2B analisti RaShea Drake; “ Müşterileriniz, ürün ya da hizmetinizin etkisini satın almadan önce ücretsiz ve kolay bir şekilde test edebilirse, değerlendirme süresi kısalır ve geribildirimler hızlanır.” Tüketiciye ürünü gerçeklikle sunmak, onu size daha çabuk kazandırabilir.

5.) Sosyal medya pazarlamasının geleceği konusunda tarafınızı seçin.

Din, siyaset gibi taraf belirten konuların tartışılmasından, markaların uzak durulmasını öğütleyen birçok yazıyı okumuş ve benimsemişsinizdir. Ancak değişen dünya düzeninde, bu görüşün biraz değiştiğine şahit oluyoruz. 2017 içerisinde, sosyal medya pazarlamalarında yeni bir trend ortaya çıktı; markaların pazarlamaları doğrultusunda tartışmalı konulara dikkat çekmesi. Şaşırtıcı biçimde çok büyük geri dönüşler sağlayan bu trend, 2018’de de çok tutacağının sinyallerini verdi. Yine de çok sert olmadan, küçük kıvılcımlar yaratan pazarlamalar işletmenizi daha çekici gösterebilir.

6.) Z nesli dikkat noktanız olsun.

Z nesili için geçmişi ve geleceği kapsayan nesil diyebiliriz, hem bir köprü olmalarından, hem de sosyal medya gibi platformların aktif kullanıcıları olmalarından dolayı sosyal medya pazarlamalarını daha çok onlara yönelik geliştirmek 2018’in ve gelecek senelerin en büyük trendlerinden. Bunun nedeni gelecekteki sadık müşteri kitlesinin, ana kısmının z nesli olacak olması. Eğer bir işletmeci iseniz, internetsiz bir dünya tanımamış bu nesile göre pazarlamalar üretmeniz, geleceğinizi sağlamlaştıracak bir adım olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir