2017’nin En İyi Pazarlama İletişim Çalışmaları

ds-damat

2017 yılının sonuna doğru gelirken tüm mecralarda 2017 yılının almanakları da yerini almaya başladı. Bu yazımda ise 2017 yılı boyunca YouTube Ads Leaderboard dataları referans alarak subjektif olarak ay bazlı bazı pazarlama iletişim çalışmalarını sizlerle paylaşmak istedim.

Ocak 2017 – letgo kampanya dizisi (YouTube Ads LeaderBoard 3.sıra)

İkinci el eşya alım satımında faaliyet gösteren letgo, yeni reklam filmleriyle bu sefer “Atsan atılmaz, satsan satılır” diyor. Mobil uygulama, reklam filmleri ile herkesin evinde bulunan ve fazlalık olarak düşünülen kıyafet, oyuncak, mobilya gibi eşyaların kolayca elden çıkarılmasına espritüel bir pencereden bakıyor. CP+B London imzası taşıyan yerli kampanyanın yıl boyu süren dijital mecra yatırımları da bir hayli dikkat çekti. Ayrıca 2016 başındaki lansmanının ardından bir hafta içinde IOS en popüler aplikasyonlar listesinde birinci sıraya yerleşen ve hem IOS, hem de Android markette en çok indirilen 10 uygulama içinde yer alan letgo’nun reklam serisi devam edecek.

Elbette en önemli nokta; oluşturulan bu farkındalık sürdürülebilir bir ROI sağlayacak mı sağlamayacak mı ilerleyen günlerde cevabını göreceğiz.

İzlenme Sayısı: 6.36 milyon

Şubat 2017 – Nike bizi böyle bilin (YouTube Ads LeaderBoard 5.sıra)

Nike’ın ‘eşitlik’ temalı reklamları gün geçtikçe artıyor ve bu tema markanın neredeyse tüm pazarlarında kullanılıyor. Özellikle ‘eşitlik’ ve ‘kadınlar’ üzerinde duran Nike’ın adından bahsettiren son projesi de Türkiye’deki reklam filmi oldu. Nike “Bizi Böyle Bilin” kampanyası ile, Türkiye’deki profesyonel ve amatör sporcu kadınların hikayelerini anlatıp kadınlara ilham vermeyi amaçlıyor.

Wieden + Kennedy tarafından hazırlanan kampanyada Türk Milli Basketbol Oyuncusu Işıl Alben; Milli Tenisçi İpek Soylu; Milli Triatlet Esra Gökçek; Kikbokscu Funda Diken Alkayış; Çisil Sıkı’nın liderliğindeki Dans Fabrika dansçıları ile oyuncular Dilan Çiçek Deniz ve Elvin Levinler yer alıyor.

İzlenme Sayısı: 4.8 milyon

Mart 2017- Filli Boya’yla Anca  Beraber Kanca Beraber

Kadın çalışmalarına verdiği önemle bilinen Filli Boya, 8 Mart Kadınlar Günü’ne özel bir reklam kampanyası yayınladı. Kadınların birliğine ve dayanışmasına vurgu yapılan reklamda Anadolu’dan kadınlara ve onlara destek olan erkeklere yer veriliyor. Günler öncesinden başlayan countdownlar ile hedef kitleyi o saatte ana mecralara kitleyen kampanya sosyal medyada da oldukça konuşuldu. Kurtarılmış bölge imzası taşıyan kampanya kısa sürede milyonlara ulaştıktan sonra yayınlarına kısıtlama getirildi.

İzlenme Sayısı: 1.7 milyon

Nisan 2017 – 23 Nisan Bugün Bize Bayram

Akbank, yeni bir stratejiyle girdiği 2017 yılı için hazırladığı ilk reklam kampanyasıyla tüm yıl sürecek bir iletişim çalışmasına da başlamış oldu.

Banka, Türkiye’deki herkese “kalplerinin sesini dinlemelerini” öneriyor. Markanın fon rengi kırmızının korunduğu reklamda, Athena’nın popüler şarkısı “Ah Yaşamak Var Ya”nın, sözleri kuruma uygun olarak yazılmış akapella versiyonunu dinliyoruz.  Halihazırda bu reklam 13 mio izlenmişken, kalbinin sesini en çok dinleyenler yani çocuklar tarafından seslendirilen 23 Nisan versiyonu ise 6 mio izlenmiş durumda. 15 çocuğun yer aldığı film TBWA/Istanbul imzası taşıyor.

İzlenme Sayısı: 6 milyon

Mayıs 2017 – İlk Adımı Sen At Cornetto  (YouTube Ads LeaderBoard 2.sıra)

Cornetto ve birçok aşk şarkısında imzası bulunan Kenan Doğulu yaza girmeden gençlere “İlk Adımı Sen At” dedi. Marka konumlandırmasının ve hedef kitleye doğru mesajın doğru mecrada verilmesi açısından oldukça önemli bir çalışma olduğunu düşünüyorum.

İzlenme Sayısı: 24 milyon

Haziran 2017 – ŞOK Marketleri “Yeter de Artar”

Aslında genel iletişimi Şubat ayında başlayan ŞOK’un “Yeter de Artar” reklam filmi serisini Haziran ayının en iyileri listesine eklemek istedim. Ramazan ayına özel yapmış olduğu iletişimi örnek olarak eklesek de genel olarak Tribal WorldWide İstanbul katkılarıyla doğru bir iletişim yolu izlenmiş. ŞOK’un harflerinden O harfini insanlardaki ŞOK marketlerinde olan ucuzluğa hayret,şaşkınlık olarak bağdaştırılmış.

İzlenme Sayısı: 1.5 milyon

Temmuz 2017- Hayatı ayrıcalıklı yaşamak için Turkcell Platinum’u seçin (YouTube Ads LeaderBoard 2.sıra)

Turkcell Platinum reklam filminde hedef kitle olarak belirdiği beyaz yakalı yaşamını kısa ve öz bilgilerle ve Platinum’un onlara sunduğu faydalarla dile getirmiş. Bu yılın listelerinin zirve şarkısı Sofi Tukker – Drinkee şarkısının müziğini kullanan Turkcell Youtube’da 9.5 milyon izlenme kaydetti.

İzlenme Sayısı: 9.5 milyon

Ağustos 2017 – 12 Dev Adam’a EuroBasket 2017’de #DevDestek!

Garanti Bankası, etkinlik sponsoru olduğu ve Türkiye Millî Basketbol Takımı’nın yer aldığı D Grubu maçları ile final serisi karşılaşmalarına Türkiye’nin ev sahipliği yapacağı FIBA Eurobasket 2017’de 12 Dev Adam’a destek olmak amacıyla kurguladığı ve sosyal medyada şarkının paylaşılmasına yönelik kurguladığı iletişimde Alametifarika ile çalıştı.

 

İzlenme Sayısı: 1.6 milyon

Eylül 2017-  Bu Evde Samsung Var mı? (YouTube Ads LeaderBoard 2.sıra)

Sıklıkla telefon, tablet ve televizyon gibi elektronik ürünleriyle anılan Samsung; aynı zamanda bir beyaz eşya üreticisi. Ancak, ürün yelpazesinde buzdolabı, çamaşır makinesi ve bulaşık makinesi gibi beyaz eşyalar barındıran markanın bu alanda faaliyet gösterdiği istenilen farkındalık seviyesinde değildi. 2017 yılında başında geliştirdiği “Bu Evde Samsung Var” stratejisiyle beraber tüm mecralarda bu çatı projenin altını doldurmaya çalıştı. Ayrıca yine Fi dizisindeki PPL çalışmaları ise Samsung’un beyaz eşya farkındalık skorlarını oldukça arttırdı. Çatı fikrin devamı niteliğindeki “Bu Evde Samsung Var Mı?” reklam filmi Titrifikir imzası taşıyor.

İzlenme Sayısı: 4.9 milyon

Ekim 2017- Dikkatli Ol Paylaşma – Bankalararası Kart Merkezi (YouTube Ads LeaderBoard 5.sıra)

Bankalararası Kart Merkezi; Dikkatli Ol Paylaşma adında bir kampanya düzenleyerek ve üç video yayınladı. Sonradan üzülmemek için sizden şifre isteyenlere, size kendini polis olarak tanıtanlara ve sosyal medya promosyonları konularında dikkatli olmamız konusunda uyarıyor.

İzlenme Sayıları : 4.5 milyon, 4.3 milyon , 4 milyon toplam 12.8 milyon

Kasım 2017- İşin Olsun – İndir cebine hemen evine yakın iş bul  (YouTube Ads LeaderBoard 4.sıra)

Kariyer.net’in mobil uygulaması İşin Olsun yeni reklam kampanyasıyla Kasım ayında yayına çıktı. C-Section imzalı reklam filminde ürünün ana faydası oldukça net bir şekilde son kullanıcıya ulaştırılmış. Ayrıca akıllı bir medya stratejisiyle kısa süre video yüksek frekans çalışılarak farkındalık yaratıldı.

Şu anda kadar kadar yayınlanan iki video ile sadece Youtube’da 1.5 mio kişiye ulaşıldı.

İzlenme Sayısı: 1.5 milyon

Aralık 2017- Böyle durumlarda sizi kurtaracak Anadolu Sigorta var!

Anadolu Sigorta yeni reklam kampanyasının filmlerini izleyenlerin beğenisine Aralık ayının başında sundu. İki hafta arayla yayına giren filmlerin ilkinde 7/24 canlı ve görüntülü sağlık danışmanlığı hizmeti, ikincisinde ise Anadolu Sigorta’nın mobil aplikasyonu Sigortam Cepte’de tek tuşla çekici hizmeti vurgulanıyor. Filmlerde beklenmedik bir durumla karşılaşan iki Anadolu Sigortalı’nın hikayesi eğlenceli bir şekilde anlatılıyor. TBWA/İstanbul imzalı reklam filmi şimdiden 1.6 mio izlenmeye ulaştı.

İzlenme Sayısı: 1.6 Milyon

Sonuç olarak özetlemek gerekirse her ne kadar metadoloji olarak Youtube Ads Leaderboard gözükse de 360 derece pazarlama çerçevesinde holistik bir yaklaşımla yukarıdaki iletişim çalışmalarının OOH,PR,TVC,Radyo varlıkları da göz önünde bulundurulmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir