11.11 Global Alışveriş Festivali Yeni Bir Rekor Daha Kırdı!

Dünya genelinde 11.11 olarak adlandırılan bir global alışveriş haftasının daha sonuna geldik. İlk olarak Çin’deki üniversite öğrencilerinin başlattığı ve kısa süre içinde tüm Çin’e yayılan Singles Day,  2012 yılında Alibaba ve birçok e-ticaret sitesinin bu sembolik günü fırsata çevirmesiyle “Alışveriş Festivali” olarak adlandırılmaya başlandı. 2016 yılında AliExpress’in sitesinde 24 saat içinde 17,8 milyar dolarlık satış gerçekleşmesi ile 11.11 günü yılın en çok çevrimiçi satış yapan günü olmuştu.

2017 yılı için de sonuçlara bir göz atalım.

Alibaba sadece iki dakikada 1 milyar dolarlık satış yaptı ve aslında ilk iki dakikalık satış rakamlarıyla yeni bir rekora göz kırptı.

Alibaba Group’un kendi sitesinden yayınlanan 2017 infografiklerine göre;

  • 140.000’in üstünde marka ve işbirlikçi Global Alışveriş Haftasında yer alırken, 24 saat içerisinde 25,3 milyar dolarlık satış gerçekleşerek geçen seneye göre 39% luk bir artış kaydedildi.
  • 2016 yılı satış tutarı olan 17,8 milyar dolara sadece 13 saat 9 dakika ulaşılmış oldu.
  • Sipariş sayısı ise geçen yıla oranla %23 artışla 657 milyondan 812 milyona ulaştı. Toplam satışın %90’nın mobilden gerçekleşmesi ise Alibaba’nın tüketicileri kendi ellerinde bulunan platforma yönlendirmek kurduğu hedeflerin açıkca başarıya ulaştığını gösteriyor.
  • Geçmiş senelere göre artış gösteren tek performans endeksi elbette ki satışlar değil. Alipay ise 2016’dan bu yana toplam 1.5 milyar ödeme gerçekleştirdi. 2016 yılında tepe noktada 256.000 işlem görülürken %41 artış ile 2017 işlem sayısı saniyede 325.000 oldu.

Tüm bu datalara dayanarak 11.11’in geçen yılki satışlara göre daha iyi performans geçirdiğini söyleyebiliriz. Fakat burada önemli olan nokta Alibaba CEO’su Daniel Zhang’ın da defalarca vurguladığı gibi 11.11’in sadece satışlarla ilgili olmadığını bunun yanında birer consumer engamement ve ‘brand-building’i yaratmak olduğudur.

Watch: How New Retail is Changing Everything

Sadece satışa odaklanmaktan ziyade her zamankinden daha fazla marka ve müşteri katılımına önem veren Alibaba, 60.000 uluslararası olan 140.000 üzerinde marka ve pazar oyuncusunu barındıran Tmall’da tüketicilere 15 milyon ürün listeledi. Pizza Hut ,Nike da dahil olmak üzere bazıları, müşterileri eğlendiren ve 11.11 sırasında satın alınan ürünler için indirim kuponları sunan Catch the Cat gibi artırılmış gerçeklik oyunlarında yer aldı.

Pop-up akıllı mağazalar ve mağaza içi teknolojiler ile trafiği arttırmayı hedefledi. Örnek olarak Maybelline müşterilerin görsel olarak lipstickleri denemesine imkan veren bir teknolojiyle karşımıza çıkarken, bir pantolon pop-up smart store ise tüketicilerin görsel olarak nasıl göründüğünü gösteren ve sipariş vermesini sağlayan görsel bir deneme odasına sahipti.

Watch: Tmall Reinvents the Fitting Room

Müşteri katılımına bu derece önem veren Alibaba’nın bir diğer yenilikçi pazarlama stratejisi ise “See Now, Buy Now” adındaki yedi platform üzerinden canlı yayınlanan ve tüketicilerin pistte gördükleri eşyalara anında ön sipariş vermesini yenilikçi yol izleyerek sunan bir moda show tasarımıydı. Dünyadaki onlarca premium ve lüks markaları Çin’e getirilerek düzenlenen bu showda markalar izleyicilere promosyonlar, sınırlı sürümler ve özel yeni ürünler sundu.

Watch: Customers Embrace ‘See Now, Buy Now’ Fashion Show

Tüm bunları düşündüğümüzde Alibaba’nın başarısının sadece tüketiciye sundukları fiyatlar değil aynı zamanda onlara sundukları pazarın ötesinde bir müşteri deneyimi olduğunu söyleyebiliriz.

2 yorum
  1. Çok başarılı bir yazı tebrik ederim. Ülkemizdeki pazarlamacıların global trendleri takip ederek hem kendilerine hem de şirketlerine katabileceği sonsuz değer mevcut. Burak kardeşimiz de vizyonlu ve başarılı bir pazarlamacı olarak gözüküyor.

  2. Yazı için emeğinize sağlık, Alibaba’ “Tmall” ve “See now buy now” gibi uygulamaları ile pazarlama alanında kreatif düşünmenin önemini bizlere bir kez daha hatırlattı. Umarım ilerki senelerde ülkemizden de böyle yaratıcı pazarlama hamlelerini görebiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir