E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 16 Mart Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

10x Content: İçeriklerinizin 10 Kat Daha İyi Olduğundan Emin Misiniz?

İçerik pazarlaması, yapılan kimi araştırma ve anketlerce en iyi dijital pazarlama tekniklerinden biri olarak nitelendiriliyor. Bu nedenle her geçen gün daha fazla şirketin pazarlama stratejisi arasında kendine yer ediniyor. Arama motorlarında daha üst sıralarda yer almak ve ziyaretçilerinizi birer takipçiniz konumuna getirebilmek için içerik pazarlamasında bilmeniz gereken pek çok terim ve yöntem bulunuyor. İçerik dünyasında yeni duymaya başladığımız terimlerden biri de, 10x content.

Kaliteli ve farklı içerik üretmek konusunda okuduğumuz, duyduğumuz pek çok fikir neredeyse aynı. Bilinen gerçeğe sadık kalıp üstüne yenilik ve orijinallik eklemek “daha iyi” olmanın en basit kuralı. Google botlarının ilk sayfada sıraladığı içeriklerin kullanıcıya en fazla fayda sağlayan içerikler olduğunu biliyoruz. Bunun yanı sıra elbette kalite, orijinallik ve özgünlük de son derece önemli. Bu kriterlerin tümü bir araya geldiğinde, belki de daha önce kimsenin yanıtlamadığı bir soruya çözüm bulunduğunda 10x content kendiliğinden ortaya çıkabiliyor.

10x content için“10 kat daha iyi içerik” tanımınını yapmak mümkün. Son zamanlarda oldukça popülerleşen bir kavram halini aldı. Peki hazırlamayı düşündüğünüz içerik, hangi içerikten 10 kat daha iyi olacak? Yanıt: Ele almayı düşündüğünüz konu ile ilgili daha önce hazırlanmış içeriklerden…  

10x content kavramını ilk kez Rand Fishkin Whiteboard Friday’de “Why Good Unique Content Needs to Die?” başlıklı videosunda kullandı. Bir içerik kalitesi ölçeği hazırlayan Fishkin, “iyi benzersiz içerik” kavramının beklenilen sonucu almada yeterli olmadığının altını çiziyordu. “Good unique content” kavramını içerik kalite ölçeğinde ortalarda bir yere konumlandıran Fishkin, 10x kavramının bu ölçekte daha üst sırada yer aldığını belirtti. Çünkü ona göre; iyi ve benzersiz içerik yaratmak artık zor olan değildi, bunu herkes yapabilirdi. Üstelik arama sonuçlarında ilk 2 sayfada yer almak günümüzde çok daha zordu. Dolayısıyla sadece iyi ve benzersiz içeriğe değil 10 kat daha iyi ve benzersiz bir içeriğe gereksinim duyuluyordu.

Fishkin’e göre; sıralama kriterlerinde kullanıcını deneyiminin daha önemli bir hal alması, içerik pazarlamasının yükselişi ve kullanıcı beklentilerinin çılgınlaşması bu değişimin temel sebepleri arasındadır.

10x Content Nasıl Oluşturulur?

Güzel ve iyi olan her şeyin zahmet gerektirdiği gerçeğini yadsıyamayız öyle değil mi? 10 kat daha iyi bir içerik üretmek, normal içeriklerin üretim sürecine göre elbette biraz daha meşakatli bir yolculuk. Bu yolculukta atacağınız adımlar rehberi ise şu şekilde:

1) Analiz

İçeriğinizin 10 kat daha iyi olması için rakiplerinizin neler yaptığını iyi bilmeniz gerekiyor şüphesiz. Bunun için detaylı bir rakip analizi yapmanız, mümkünse ilk 2 sayfada sıralanan tüm sonuçlara detaylıca göz atmanız gerekiyor. İçeriklerin uzunluğu, kelime sayısı, kullanılan metaryaller, anahtar kelimeler, değinilen konular ilk olarak incelemeniz gereken noktalar. Bu aşamada rakiplerinizin yaptıklarını birebir uygulamak sizi orijinallikten uzak tutacaktır ve arama motorları özgün olmayanı sevmez. 10x content hazırlarken yapılan rakip analinizini aslında bir açık yakalama çalışması olarak da düşünebilirsiniz. Rakiplerinizin eksik olduğu noktaları tespit etmek, bunları not almak ve içeriği hazırlamaya başladığınızda eksikliğini gördüğünüz yerleri ele almak bu aşamadaki çıkarımlarınız olabilir. Unutmayın ki ancak rakiplerinizin eksik ve boşluk bıraktığı yerleri doldurarak “farklı” ve “kaliteli” bir içerik oluşturabilirsiniz. Fishkin, bu noktada “Ne eksik?” sorusunu sık sık sormanızı öneriyor.

2) Zaman

10x content normal içeriklere göre daha fazla zaman ister. Analiz süreci ve oluşturma sürecinin daha uzun süreceğini kabullenin ve gerekirse 10 kat daha fazla zaman ayırın.

3) 10x Kapsam

10 kat daha kapsamlı bir içerik oluşturun. Çeşitli materyaller kullanarak konuyu zenginleştirin ve yüksek kaliteli, güvenilir, kullanışlı, ilginç ve dikkat çekici olun. Kapsamı genişletmekle konudan uzaklaşma hususunda dikkat etmeniz gerektiğini unutmayın.

4) Fark Yaratmak

Ele almayı düşündüğünüz konuda daha önce hazırlanmış “iyi” olarak nitelendirdiğiniz çalışmalardan kapsam olarak farklı şeyler üretin. Rakiplerinizin değinmediği detayları ele alın ve fark yaratın.

5) Duygusal Tepki Sağlamak

10x content kriterleri arasında yer alan “duygusal tepki” kriteri, 10 kat daha iyi bir içeriği, normal içeriklerden ayıran en önemli detaylardan biri. Hazırladığınız içeriğin kullanıcıda sürpriz etkisi yaratması ya da takdir uyandırması ve içeriği tüketmekten keyif alabiliyor olması bu anlamda önemlidir.

6) Sorun Çözmek

10x content bir sorunu çözmeli, belki de kimsenin daha önce yanıtlamadığı önemli bir soruyu doğru bilgi ve kaynakları kullanarak yanıtlamalıdır.

7) Dedektiflik

İrdeleyeceğiniz konuya adeta bir dedektif gibi yaklaşın. Okuyabileceğiniz kadar kaynak okuyun, detaylı araştırma yapın ve birilerinin atladığı o ayrıntıları siz ortaya çıkarın.

8) İçgörü Edinmek

Ele alacağınız konuyla insanların neden ilgilendiklerinin özü hakkında içgörü edinmek onlara doğru bilgiler sunabilmek son derece faydalıdır.

10x Content Oluşturmanın Faydaları Nelerdir?

  • İnsanların dikkat çekici ve benzersiz olanı paylaşma güdüsü her daim canlıdır. Okuduğu içeriğin başkalarına da yardımcı olabileceğini düşünen bir kişinin hazırladığınız içeriği paylaşma olasılığı çok yüksek. Yani 10x content web sitenize ziyaretçi çekme ve viral içeriklere imza atma konusunda oldukça doğru bir seçenektir.
  • Hazırladığınız 10x içerik diğer web sitelerinin de ilgisini çekebilir ve ele aldığınız konuyla alakalı diğer web sitelerinden backlink’ler almaya başlayabilirsiniz. Bu davranış bile başlı başına Google arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almanız için etkilidir.
  • Özgün, benzersiz, kullanıcıya yarar sağlayan ve kapsamlı içerik Google için her zaman “kaliteli” bir içeriktir. İçerik optimizasyonunuzu bu bakış açısıyla oluşturmanız sıralamanız için doğrudan yardımcıdır.
  • Kullanıcılarda gerçekten duygusal tepki oluşturan içerikler hazırlamanız onlarla olan ilişkinizin gelişmesini sağlayacaktır. Bir süre sonra ziyaretçileriniz sizleri takip etmeye başlayan takipçileriniz olacaktır.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir