Pazarlama

Pazarlamada Taktik ve Strateji Savaşları

Günümüzde pazarlama alanında yapılan en büyük hatalardan biri, taktiksel düşünce mantığı yerine strateji bazlı hareket etmeyi seçmektir. Oysaki Al Ries ve Jack Trout‘a göre hedefleri gerçekleştirmede strateji odaklı taktik yerine taktik odaklı strateji belirlemek pazarlamada başarının temelini oluşturmaktadır.

Taktik, fikir ve fark yaratma demektir. İlk olarak girişimci ve pazarlamacıların bilmesi gereken şey stratejinin bir hedef değil, hedefe giden yol veya yollar bütünü olduğudur. Temelde stratejiyi yani hedefe giden yolu seçip bunu bir taktikle desteklemeye çalışmak çeşitli kayıplara hatta büyük başarısızlıklara neden olabilir. Bunun nedeni hedefe giden muhtemel diğer yolları (farklı stratejileri) es geçme veya farkına varmama ihtimallerinin olmasıdır.

taktik makale

Salt strateji tabanlı düşünmek yerine taktik ve hedefleri ön plana koymak size esneklik sağlar. Örneğin yukarıdaki grafikte de görebileceğiniz gibi ilk belirlediğiniz Strateji B odaklı ise dolaylı yoldan gelecekte size daha çok katkı sağlayabilme ihtimalleri olabilecek Strateji A ve Strateji B’yi elemiş olursunuz. Oysaki taktik bazlı bakış açısı önünüzde seçenekleri çok daha net bir şekilde görebilmenizi sağlar.

Örneğin %5 olan pazar payımızı %20’ye çıkarmak istiyorsunuz. Burada bahsettiğim şey sizin hedefinizdir. Bu hedef doğrultusunda 10 milyon Dolar yatırım yapmayı seçmek sizin stratejiniz; bu yatırımı nereye, ne şekilde ve hangi zaman aralıklarında yapacağınız ise sizin taktiklerinizdir. Dolayısıyla başarılı olmak istiyorsanız öncelikli olarak 10 milyon dolar yatırım stratejisi yerine hedefleriniz doğrultusunda nereye ne şekilde yatırım yapmanız gerektiğini (taktiklerinizi) belirleyip daha sonra ise ihtiyaçlar doğrultusunda yatırım miktarını (strateji) belirlemelisiniz.

Taktik zamana göre bağımsız ve değişken, strateji ise taktiğe göre çok daha kalıcı bir olgudur. Promosyon yapmak bir taktik, sürekli promosyon yapan bir market olarak görülmek istenmek ise bir stratejidir. İlk olarak hedefler, daha sonra taktikler ve buna bağlı olarak stratejiler geliştirilmelidir. Sondan başa doğru hareket etmenin (stratejileri önceden belirlemenin) en büyük olumsuz etkisi pazarlama esnekliğini kaybetmek ve arada sıkışarak ilerlemek zorunda kalmaktır.

Unutulmamalı ki pazarlamada ne görmek istiyorsak onu görürüz, bu da öncelikli strateji yanılgısının temelini oluşturur. Taktiklerle stratejileri uyum içinde belirlemek başarıya giden en önemli yoldur; bu yolu iyi seçebilmeniz ise salt ve öncelikli  stratejik düşünceye nazaran taktik temelli strateji esnekliğini benimsemenizdir.

[message_box title=”E-Bültenimize abone olun:” color=”red”][wysija_form id=”1″][/message_box]

İlgili Yazılar:

1 Yorum

 1. Merhabalar,

  Yazı biraz eksik olmuş sanki, neden diye soracak olursanız. Mesela: “10 milyon Dolar yatırım yapmayı seçmek sizin stratejiniz” Böyle strateji yapan kurumlar yada pazarlama müdürleri var mıdır açıkçası çok merak ettim? Benim takip ettiğim yada benim birlikte çalıştığım kurumlar genelde ilk önce hedeflerini belirler, ardından o hedefe ulaşmak için neler gereklidir bunu belirler ki bu bir bakıma strateji belirlemektir. Strateji ve taktik belirlemek aynı şeylerdir. Bir sözlük açıp strateji ve taktik kelimelerinin anlamlarına baktığınızda göreceksiniz ki neredeyse aynı anlamlara sahip iki farklı kelime…

 2. Merhaba Serkan Bey,

  Düşünceleriniz için teşekkürler, yorumlarınızı numaralandırarak cevap vereceğim.

  1) “10 milyon Dolar yatırım yapmayı seçmek sizin stratejiniz” Böyle strateji yapan kurumlar yada pazarlama müdürleri var mıdır açıkçası çok merak ettim?

  Özellikle küçük veya belirli bir yatırım hacmine sahip olan işletmeler için var olan miktarın tamamını ‘harcamak’ gibi bir düşünce hakim. Örneğin yeni bir işe girdik ve kenarda da 100 bin TL’miz var. Eğer biz bu paranın tamamını kullanmaya yönelik bir yatırım planı düzenlersek (ileriye dönük çok yanlış bir strateji), başarısız olma şansımız çok yüksek. İzlenilmesi gereken strateji market analizi yaparak miktara bağlı kalmadan, yatırımın nerelere ve ne şekilde yapılması gerektiğini belirlememiz gerekiyor.

  2) “Benim takip ettiğim yada benim birlikte çalıştığım kurumlar genelde ilk önce hedeflerini belirler, ardından o hedefe ulaşmak için neler gereklidir bunu belirler ki bu bir bakıma strateji belirlemektir.”

  İlk olarak hedefi belirlemek sizin dediğiniz gibi doğrudur ancak o hedefe ulaşmak için nelerin gerekli olup olmadığını belirlemek ne taktik ne de stratejidir. Gereklilikleri belirledikten sonra bunlara yönelik taktikler geliştirilmelidir. Ardından hedef ve taktiklerimiz çerçevesinde güçlü bir strateji belirlenmelidir. Unutmamalısınız ki size başarıya ulaştıran strateji değil hedef ve taktik varyasyonlarıdır; strateji sizi yolda tutar, aradaki uyum ve bağlantıyı sağlar.

  3) “Strateji ve taktik belirlemek aynı şeylerdir. Bir sözlük açıp strateji ve taktik kelimelerinin anlamlarına baktığınızda göreceksiniz ki neredeyse aynı anlamlara sahip iki farklı kelime…”

  Savielly Tartakower’a göre “Taktik, yapacak bir şey varken ne yapılması gerektiğini bilmek; strateji ise yapacak hiçbir şey yokken ne yapmak gerektiğini bilmektir.” Bu sözden de anlayabileceğiniz gibi stratejinin bize sağladığı asıl güç bizi dengede tutmaktır.
  Örneğin bir futbol takımına sahipsiniz. Yıl sonunda şampiyon olmak sizin hedefinizdir. Beş maçta 9 puan toplamak stratejinizi, bu 9 puanı da ne şekilde oynayıp almak ise taktiklerinizdir. Buradan da anlayabileceğiniz gibi strateji daha uzun vadeli ve kalıcı, taktikler ise değişkendir.
  taktikler kısa dönemlidir; gün, ay veya yıl içerisinde hedefiniz ile ilgili sayısız taktik geliştirip yine bu taktiklerden vazgeçebilirsiniz ancak strateji böyle bir olgu değildir, uzun vadelidir daha kalıcıdır. Bu nedenle öncelikli olarak stratejinizi belirlediğiniz taktirde hatanız daha kalıcı olur. Ağırlığı taktiklere vermemizin nedeni tam olarak bu, işleri daha da esnek kılmak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Pazarlama
Pazarlamada Domino Etkisi

Bir olayın başlangıcıyla olaylar zinciri yaratması etki alanını sıçrayarak büyümesini düşünün....

Kapat